Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji vabita na pogovor z evropskim komisarjem Janezom Lenarčičem ob 9. maju, dnevu Evrope: Evropska komisija med geopolitično nevihto - delovanje kriznih mehanizmov EU v praksi
- krizno upravljanje
- torek, 9. maj 2023, 16.00 - 17.30 (CEST)
- Ljubljana, Slovenija
- Prenos v živo je na voljo
Praktične informacije
- Kdaj
- torek, 9. maj 2023, 16.00 - 17.30 (CEST)
- Kje
- Fakulteta za družbene vede Univerze v LjubljaniKardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana, Slovenija
- Jeziki
- slovenščina, angleščina
- Organizatorji
- Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani | Predstavništvo v Sloveniji
- Social media links
Opis
Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji vabita na pogovor z evropskim komisarjem Janezom Lenarčičem ob 9. maju, dnevu Evrope: Evropska komisija med geopolitično nevihto - delovanje kriznih mehanizmov EU v praksi,
Program dogodka:
- uvodni pozdrav dr. Jerneje Jug Jerše, vodje Predstavništva EK v Sloveniji
- uvodni pozdrav prof. dr. Iztoka Prezlja, dekana FDV
- pogovor z evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem
Po zaključku pogovora vse udeležence vabimo na manjšo pogostitev.
Pogovor bo mogoče v živo spremljati prek spleta na Zoom, Facebooku in STAvživo.
Zagotovljeno bo tolmačenje v angleščino in slovenščino.
V kolikor se nameravate dogodka udeležiti v Veliki dvorani FDV, prosimo, da potrdite svojo udeležbo na eventsmamarketing [dot] si (events[at]mamarketing[dot]si) .
***
Evropska komisija oktobra mehanizem EU na področju civilne zaščite ustanovila oktobra 2001. Namen mehanizma je okrepiti sodelovanje med državami EU in 9 sodelujočimi državami na področju civilne zaščite in tako izboljšati preprečevanje, pripravljenost in odzivanje na nesreče.
Leta 2019 je EU nadgradila mehanizem in vzpostavila rescEU za zaščito državljanov pred nesrečami in obvladovanje nastajajočih tveganj.
RescEU, ki ga v celoti financira EU, krepi evropsko pripravljenost in zmogljivosti za odzivanje na krize v Evropi, kot so gozdni požari, nujne medicinske pomoči, kemične, biološke, radiološke in jedrske nesreče, potrebe po zatočiščih, nujni prevozi in oskrba z električno energijo.
Kot odgovor na vojno v Ukrajini je EU začela svojo največjo nujno operacijo v okviru mehanizma za civilno zaščito, prek katere Ukrajini dobavlja milijone nujnih proizvodov.
32 držav (27 držav članic, Norveška, Turčija, Severna Makedonija, Islandija in Srbija) je ponudilo pomoč v medicinski opremi, kompletih prve pomoči, gasilski opremi, vodnih črpalkah in generatorjih električne energije.
Do danes so EU in partnerji Ukrajini dostavili več kot 86.000 ton pomoči.
***
Ob 9. maju, dnevu Evrope, vas Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji v sodelovanju s Pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji in številnimi vladnimi, izobraževalnimi ter nevladnimi partnerji vabi tudi na prireditev DAN EVROPE 2023 na Kongresni trg v Ljubljani,ki bo letos v znamenju zelene preobrazbe, trajnostnih praks in evropskega leta spretnosti.
Dogajanje na Kongresnem trgu bosta v torek, 9. maja, ob 12.15 odprla predsednica države Nataša Pirc Musar in evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Dogodki in delavnice bodo potekali do 20. ure.