- Evropa državljanov | enotni trg
- sreda, 20. marec 2024, 10.00 - četrtek, 21. marec 2024, 17.00 (CET)
- Ljubljana, Slovenija
Praktične informacije
- Kdaj
- sreda, 20. marec 2024, 10.00 - četrtek, 21. marec 2024, 17.00 (CET)
- Kje
- Center LjubljanePogačarjev trg, 1000 Ljubljana, Slovenija
- Jeziki
- slovenščina
- Organizatorji
- Generalni direktorat za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja
Opis
Od 20. do 21. marca bo turneja obiskala živahno Ljubljano, na lokaciji Pogačarjev trg.
Interaktivna instalacija na prostem predstavlja prednosti enotnega trga v našem vsakdanjem življenju, obiskovalci lahko sodelujejo v različnih dejavnostih in preizkusih, s sodelovanjem v kvizu pa osvojijo manjše nagrade.
Potujoča razstava je odšla na pot leta 2023, letos pa se nadaljuje še v šestih državah. Pred postankom v Sloveniji je gostovala v Grčiji, Italiji in na Hrvaškem, nato pa potuje še v Avstrijo in Nemčijo.
Turnejo organizira generalni direktorat Evropske komisije za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja (DG GROW).
Zainteresirani novinarji se lahko dogovorijo za izjave in intervjujes predstavniki EU. Kontakt:press-sm30vo-europe [dot] eu (press-sm30[at]vo-europe[dot]eu)
Več informacij o evropski turneji in 30. obletnici enotnega trga najdete tukaj.
Ozadje
Odkar je bil leta 1993 vzpostavljen, enotni trg poenostavlja vsakdanje življenje ljudi in podjetij ter spodbuja rast in nova delovna mesta. V zadnjih treh desetletjih je omogočil prosto gibanje ljudem, blagu, storitvam in denarjupo Evropski uniji.
Enotni trg EU je s 447 milijoni evropskih državljanov in 23 milijoni podjetij priznan kot največji enotni trg na svetu. Je eden največjih dosežkov Evropske unije, ki je okrepil položaj EU kot svetovne gospodarske sile, saj 15 % svetovne trgovine poteka z blagom iz EU. Državljani EU lahko študirajo, živijo, nakupujejo, delajo in se upokojijo v kateri koli državi EU - in uporabljajo izdelke iz cele Evrope.
Enotni trg se ves čas razvija in dopolnjuje ter igra ključno vlogo pri reševanju sedanjih in prihodnjih izzivov Evrope. Med pandemijo COVID-19 je s svojo prilagodljivostjo Evropi omogočil, da je pospešila proizvodnjo cepiv. Omogoča tudi vse bolj enakopraven, odgovoren in trajnosten razvoj Evrope. Na primer, nova pravila določajo, da morajo biti do konca leta 2024 vsi mobilni telefoni, tablični računalniki in kamere, ki se prodajajo v Evropski uniji, opremljeni s polnilnim priključkom USB tipa C. Ta poteza je del širših prizadevanj EU za zmanjšanje e-odpadkov in krepitev vloge potrošnikov pri sprejemanju bolj trajnostnih odločitev.