
Novinarji se v zadnjih letih soočajo z vse večjim številom napadov, ki se v najbolj tragičnih primerih končajo celo z umorom. Kriza zaradi COVID-19 je njihovo delo še otežila. Prihodek novinarjev, zlasti samostojnih, se je zmanjšal, težave pa imajo tudi zaradi omejenega dostopa do prizorišč.
Da bi spremenili ta trend, Komisija določa ukrepe, ki naj bi jih države članice sprejele za izboljšanje varnosti novinarjev na spletu in sicer. Priporočilo med drugim poziva k vzpostavitvi neodvisnih nacionalnih podpornih služb, vključno s telefonskimi številkami za pomoč v sili, pravnim svetovanjem, psihološko podporo ter zatočišči za novinarje in medijske delavce, ki se soočajo z grožnjami.
Prav tako poziva k boljši zaščiti novinarjev na demonstracijah in večji spletni varnosti, zlasti pa k podpori za novinarke.
Podpredsednica za vrednote in preglednost Věra Jourová je dejala: »Noben novinar ne bi smel umreti ali utrpeti poškodb zaradi svojega dela. Naša naloga je, da podpremo in zaščitimo novinarje, saj so ključnega pomena za demokracijo. Med pandemijo se je bolj kot kdaj koli doslej pokazala ključna vloga novinarjev pri obveščanju javnosti. Prav tako pa se je pokazalo, da morajo javni organi nujno storiti več za njihovo zaščito. Danes pozivamo države članice, naj sprejmejo odločne ukrepe za izboljšanje varnosti novinarjev v EU.«
Več:
- Celotno sporočilo
- Priporočilo o zagotavljanju zaščite, varnosti in opolnomočenja novinarjev in drugih medijskih delavcev v Evropski uniji
- Informativni pregled – Zaščita, varnost in opolnomočenje novinarjev: priporočilo Komisije
- Svoboda in pluralnost medijev
- Razpisi za medijski sektor – podpora EU za svobodo in pluralnost medijev
- Pobuda „News“
- Priporočilo Sveta Evrope o zaščiti novinarstva ter varnosti novinarjev in drugih medijskih akterjev
- Govor predsednice Ursule von der Leyen o stanju v Uniji
Več informacij
- Datum objave
- 16. september 2021