Osredotoča se zlasti na spodbujanje precepljenosti z dvema ključnima cepljenjema, s katerima se lahko preprečijo virusne okužbe, ki lahko povzročijo raka, in sicer proti humanim papilomavirusom (HPV) in virusu hepatitisa B (HBV), pa tudi na izboljšanje spremljanja stopenj precepljenosti.
Priporočilo je del evropskega načrta za boj proti raku, ki je ključni steber evropske zdravstvene unije. Ocenjuje se, da je približno 40 % primerov raka v EU mogoče preprečiti. Vendar je bilo glede na danes objavljeno poročilo za preventivo v državah članicah EU v letu 2021 porabljenih le približno 5 % skupnih izdatkov za zdravstvo.
V številnih državah članicah je stopnja precepljenosti proti HPV pri deklicah manj kot 50-odstotna, za dečke in mlade odrasle so na voljo omejeni podatki, glede stopenj precepljenosti proti HBV pa so podatki zelo pomanjkljivi. Današnje priporočilo vključuje vrsto ukrepov, ki bi jih države članice lahko sprejele za izboljšanje precepljenosti s ključnimi cepivi ter za izboljšanje spremljanja in poročanja.
»Preprečevanje je vedno boljše od zdravljenja. Vsako leto v EU umre skoraj 14.000 ljudi zaradi raka materničnega vratu, poroča pa se tudi o več kot 16.000 novih okužbah s hepatitisom B. Z varnimi in učinkovitimi cepivi imamo zgodovinsko priložnost, da odpravimo raka materničnega vratu in druge vrste raka, ki jih povzročajo ti virusi,« je poudarila evropska komisarka za zdravje in varnost hrane Stela Kiriakides.
Več:
- Celotno sporočilo
- Predlog za priporočilo Sveta o vrstah raka, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem
- Informativni pregled „Evropski načrt za boj proti raku: doseganje sprememb“
- Evropski načrt za boj proti raku
- Informativni pregled o precepljenosti
- Evropski register neenakosti v raku
- Podatki o prevalenci raka
Več informacij
- Datum objave
- 31. januar 2024
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji