Preskoči na glavno vsebino
Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji
  • Novice
  • 25. julij 2024
  • Predstavništvo v Sloveniji
  • Predviden čas branja: 2 min

Julijski sveženj kršitev: ključne odločitve

Komisija v rednem svežnju odločitev o kršitvah začenja oziroma nadaljuje postopke zoper države članice, ki niso izpolnile obveznosti iz prava EU, med njimi je tudi Slovenija.  

Julijski sveženj kršitev: ključne odločitve
EU

Komisija je z uradnim opominom začela postopek za ugotavljanje kršitev proti Sloveniji Sloveniji, ker ne upošteva okvirne direktive o vodah (Direktiva 2000/60/ES). Direktiva od držav članic zahteva, da pripravijo program ukrepov za vsako vodno območje, da se zagotovi dobro stanje evropskih vodnih teles, kot so reke in jezera. V Sloveniji nacionalno pravo ne določa jasnih pravil o rednem preverjanju dovoljenj ali koncesij za odvzem vode, predhodnih dovoljenj za točkovne vire odvajanja in splošno veljavnih pravil za razpršeno odvajanje.

Komisija se je odločila, da z uradnim opominom začne postopek za ugotavljanje kršitev proti Sloveniji (INFR(2024)2051) zaradi nepopolnega izvajanja zahtev iz Konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah (Aarhuška konvencija). Slovenija v nacionalni zakonodaji ne zagotavlja pravice do izpodbijanja vseh odločitev ali opustitev nacionalnih organov pred sodiščem na naslednjih področjih okoljske politike: varstvo narave, kakovost zraka, ravnanje z odpadki in upravljanje voda.

Slovenija in vse druge države članice so od Komisije prejele uradni opomin, ker niso izpolnile ciljev glede zbiranja in recikliranja odpadkov. Najnovejši razpoložljivi podatki, ki so jih sporočile države članice, kažejo, da nobeni ni uspelo doseči več ciljev glede zbiranja in recikliranja odpadkov iz veljavne zakonodaje EU o odpadkih. 

Slovenija je prejela še dodaten uradni opomin, ker v nacionalno zakonodajo ni pravilno prenesla Direktive (EU) 2017/1371 o boju proti goljufijam, ki škodijo finančnim interesom Unije, z uporabo kazenskega prava (direktiva o zaščiti finančnih interesov).  Komisija je februarja 2022 Sloveniji poslala prvi uradni opomin. Komisija meni, da Slovenija med drugim ni pravilno prenesla pojma „javni uslužbenec“ in ni določila odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja, ki jih je storil vodilni član v pravni osebi, kot zahteva direktiva. Ugotavlja tudi, da zahteva o dvojni kaznivosti krši določbo direktive o zaščiti finančnih interesov, ki v prejšnjem dopisu ni bila navedena.

Slovenija ima zdaj na voljo dva meseca, da se odzove in odpravi pomanjkljivosti, ki jih je ugotovila Komisija na navedenih področjih kršitev. Če ne bo zadovoljivega odziva, se Komisija lahko odloči izdati obrazloženo mnenje.

Komisija je Sloveniji poslala obrazloženo mnenje, ker v nacionalno zakonodajo ni vključila pravil EU o dostopnosti proizvodov in storitev za invalide (Direktiva (EU) 2019/882, evropski akt o dostopnosti). Slovenije je doslej Komisijo obvestila le o delnem prenosu. Evropski akt o dostopnosti zahteva, da so ključni proizvodi in storitve, kot so telefoni, računalniki, e-knjige, bančne storitve in elektronske komunikacije, dostopni invalidom. Slovenija ima zdaj na voljo dva meseca, da se odzove in sprejme potrebne ukrepe, sicer se Komisija lahko odloči, da zadeve predloži Sodišču Evropske unije

Več informacij o postopku EU za ugotavljanje kršitev je na voljo v informativnem pregledu z vprašanji in odgovori, več informacij o zgodovini posamezne zadeve pa v registru odločitev o kršitvah.

Več informacij

Datum objave
25. julij 2024
Avtor
Predstavništvo v Sloveniji