Od objave prvega poročila leta 2020 so države članice in EU kot celota veliko bolje pripravljene na odkrivanje, preprečevanje in obravnavanje nastajajočih izzivov. To prispeva k odpornosti evropskih demokracij in medsebojnemu zaupanju v EU. Prispeva tudi k dobremu delovanju enotnega trga in koristi poslovnemu okolju, ki spodbuja konkurenčnost in trajnostno rast.
Poročilo je postalo resnično gonilo pozitivnih reform: Dve tretjini (68 %) priporočil, izdanih leta 2023, sta bili v celoti ali delno obravnavani. Vendar v nekaterih državah članicah še vedno obstajajo sistematični pomisleki, razmere pa so se še poslabšale. Ti pomisleki so obravnavani v priporočilih.
Letošnje poročilo prvič vključuje tudi štiri poglavja o razvoju v Albaniji, Črni gori, Severni Makedoniji in Srbiji, ki so v procesu napredovale najdlje.
Več kot 7 od 10 državljanov se strinja, da EU v njihovi državi igra pomembno vlogo v podpori delovanju pravne države, ugotavlja danes objavljeni posebni Eurobarometer. Skoraj 9 od 10 državljanov EU pa meni, da je pomembno, da vse države članice EU spoštujejo temeljne vrednote EU, to mnenje ostaja nespremenjeno od leta 2019.
Poročilo o stanju pravne države sicer obravnava štiri stebre: nacionalne pravosodne sisteme, protikorupcijske okvire, svobodo medijev in pluralizem ter druge institucionalne zavore in ravnovesja.
Poročilo za leto 2024 vsebuje Sporočilo, ki preučuje razmere v EU kot celoti, in 27 poglavij o državah, ki obravnavajo pomemben razvoj dogodkov v vsaki državi članici. Vključuje tudi oceno lanskoletnih priporočil in na tej podlagi ponovno podaja posebna priporočila, naslovljena na vse države članice.
Več informacij
- Datum objave
- 24. julij 2024
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji