Načrt za pravice žensk in poročilo o enakosti spolov
Preskoči na glavno vsebino
Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji
  • Novice
  • 7. marec 2025
  • Predstavništvo v Sloveniji
  • Predviden čas branja: 1 min

Načrt za pravice žensk in poročilo o enakosti spolov

Evropska komisija je danes, pred 8. marcem, mednarodnim dnevom žena, predstavila načrt za pravice žensk in poročilo o enakosti spolov za leto 2025

Načrt za pravice žensk in poročilo o enakosti spolov (Foto: stilizirana grafika z obrazi raličnih žensk na rdeči podlagi)

Načrt nadaljuje z agendo za enakost spolov in predstavlja dolgoročno politično vizijo za napredek na področju pravic žensk.

Načrt za pravice žensk temelji na znatnem napredku, doseženem v okviru strategije za enakost spolov za obdobje 2020–2025. EU je v zadnjih petih letih dosegla zgodovinski napredek, ko je postavila pravila o preglednosti plačilusklajevanju poklicnega in zasebnega življenja – kar pripomore k enakim obveznostim oskrbe –, uravnoteženi zastopanosti spolov v upravnih odborih podjetij in boju proti nasilju nad ženskami.

Načrt se osredotoča na odpravo strukturnih diskriminatornih norm v družbi z več ključnimi cilji. Prizadeva si za odpravo nasilja zaradi spola ter zagotavljanje podpore in zaščite žrtvam. Prav tako poudarja pomen dostopa žensk do spolnega in reproduktivnega zdravja ter enakega plačila in ekonomskega opolnomočenja, vključno z odpravo plačnih vrzeli med spoloma. Načrt spodbuja usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja z enakomerno porazdelitvijo obveznosti oskrbe ter enake zaposlitvene možnosti in ustrezne delovne pogoje. Poleg tega se zavzema za kakovostno in vključujoče izobraževanje ter uravnoteženo politično udeležbo spolov. Poudarja tudi pomen razvoja institucionalnih mehanizmov, ki zagotavljajo pravice žensk, denimo z zagotavljanjem specializiranih infrastruktur in trajnostnega financiranja politik enakosti spolov.

Poročilo o enakosti spolov za leto 2025 poudarja, da je napredek na področju enakosti spolov še vedno počasen in neenakomeren po področjih in državah, čeprav je bilo v okviru strategije za enakost spolov za obdobje 2020–2025 sprejetih več odločnih pobud. Vsaka tretja ženska v EU je že bila žrtev fizičnega ali spolnega nasilja. Vrzeli v zaposlovanju in plačilih se v EU zmanjšujejo prepočasi, še vedno pa so tu nasilje nad ženskami, diskriminatorne norme in spolni stereotipi. Ženske so še vedno prekomerno zastopane na slabo plačanih delovnih mestih, premalo pa na vodilnih položajih.

Komisija poziva Evropski parlament, Svet, države članice ter druge institucije in deležnike, naj složno podprejo načrt in predlagajo ukrepe v okviru svojih pristojnosti, da bi to vseevropsko zavezo glede pravic žensk tudi uresničili.

Več informacij

Datum objave
7. marec 2025
Avtor
Predstavništvo v Sloveniji