Danes, pred svetovnim dnevom boja proti raku 4. februarja, sta Evropska komisija in Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj(OECD) predstavila prve profile držav o stanju na področju raka, ki so vključene v evropski register neenakosti v raku, tj. za vse države članice EU, Norveško in Islandijo.
Iz profilov je razvidno, da so države EU v letu 2018 za zdravljenje raka porabile skoraj 200 milijard evrov. Druga pomembna ugotovitev je, da je pljučni rak še vedno daleč najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Obstajajo tudi velike neenakosti v stopnji umrljivosti zaradi raka med državami EU in znotraj njih. To je mogoče delno pojasniti z različno izpostavljenostjo dejavnikom tveganja za raka, pa tudi z različnimi zmogljivostmi zdravstvenih sistemov za zagotovitev pravočasnega in brezplačnega dostopa do zgodnje diagnoze ter visokokakovostne oskrbe in zdravljenja raka. Profili kažejo, da lahko opredelitev izzivov in izmenjava najboljših praks med državami članicami pomagata državam pri odpravljanju neenakosti pri zdravljenju raka.
Komisija je izvedla že več ukrepov iz evropskega načrta za boj proti raku, med drugim je predstavila evropsko pobudo za slikanje raka in sprejela priporočilo Sveta o presejanju raka. V prihodnjem letu se bo še naprej izvajalo več kot 30 ukrepov.
Več:
- Celotno sporočilo
- Informativni pregled – načrt EU za boj proti raku: trenutno stanje
- Informativni pregled – profili držav o stanju na področju raka
- Profili držav o stanju na področju raka
- Evropski register neenakosti v raku
- Evropski načrt za boj proti raku
- Novica Skupnega raziskovalnega središča: Evropski register neenakosti v raku
- Misija EU proti raku
- Misija EU proti raku – konferenca o mladih preživelih onkoloških bolnikih
Več informacij
- Datum objave
- 1. februar 2023
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji