Znanost igra na Slovenskem pomembno vlogo. 15. julija 1920 je bil na slovenskih univerzah podeljen prvi doktorat znanosti. V študijskem letu 2023/24 je na doktorski študij (3. bolonjska stopnja) po navedbah Statističnega urada Slovenije vpisanih 3693 študentk in študentov.
Junija 2024 je Evropska komisija objavila poročilo o uspešnosti na področju znanosti, raziskav in inovacij, ki nakazuje, da je povečanje naložb EU v raziskave in inovacije prispevalo k večji konkurenčnosti EU, zlasti na področju zelenih tehnologij. Inovacijska uspešnost Evropske unije se je od leta 2017 povečala za 10 %, med letoma 2023 in 2024 pa je dosegla 0,5-odstotno rast. V žeji po povečanju konkurenčnosti evropskih diplomantov in širjenju znanja je Evropska komisija marca 2024 predstavila tri pobude za spodbujanje transnacionalnega sodelovanja med visokošolskimi ustanovami s končnim ciljem priprave evropske diplome.
Na podlagi Evropskega sistema inovacijskih kazalnikov se je izboljšala tudi slovenska inovacijska uspešnost. Od leta 2023 je največji napredek Slovenije opazen pri naraščanju zaposlovanja v inovativnih podjetjih ter pri poklicni mobilnosti zaposlenih v znanosti in tehnologiji. Povečale so se tudi možnosti usposabljanja na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij v podjetjih. Slovenija se v EU uvršča med zmerne inovatorje, lahko pa se pohvali s sistemom vseživljenjskega učenja.
Poročilo o uspešnosti na področju znanosti, raziskav in inovacij za leto 2024
Obzorje Evropa
Obzorje Evropa je okvirni program Evropske unije za raziskave in inovacije za obdobje 2021–2027. Osredotoča se zlasti na premagovanje podnebnih sprememb, doseganje ciljev Združenih narodov za trajnostni razvoj in spodbuja konkurenčnost in rast EU. Program omogoča lažje sodelovanje in krepi evropski raziskovalni prostor. Skupna vrednost finančnih sredstev, ki bodo namenjena novim aktivnostim, je največja do sedaj, presegala bo namreč 95,5 milijarde evrov.
Cilji programa Obzorje Evropa sovpadajo tudi z izhodišči in usmeritvami raziskovalne in inovacijske strategije Slovenije 2021–2030 Sveta za znanost in tehnologijo Republike Slovenije z dne 30. marca 2021, ki med drugim navaja, da je Slovenija izgubila vodilno vlogo med EU-13 na področju znanosti in inovacij, slovenski znanstveniki pa so vodilni le na nekaterih nišnih področjih. Izhodišča med drugim določajo, da mora Slovenija postati uspešnejša pri uporabljanju mehanizmov EU za raziskovalno in inovacijsko dejavnost ter mora povečati število in kakovost inovacij ter okrepiti prenos znanja in tehnologij.
Iz ocene programa »Obzorje 2020« iz leta 2024 izhaja, da se naložbe v raziskave in inovacije v EU zelo obrestujejo. Tovrstne raziskave so omogočile hiter odziv na izbruhe nalezljivih bolezni COVIDA-19, ebole in zike. Omenjena raziskava je dokazala, da bo vsak evro, namenjen programu, do leta 2040 prinesel pet evrov koristi za državljane EU.
Iz programa Obzorje Evropa so izbranim raziskovalcem dodeljena nepovratna sredstva v skupni višini 652 milijonov evrov za razvoj njihovih prelomnih raziskav. Iz Slovenije je bil na razpisu iz leta 2023 uspešen projekt s področja kvantnih materialov, ki se izvaja na Institutu Jožef Stefan.