Projekt »FRONTIERS«, ki je bil izbran na javnem razpisu za zbiranje predlogov, naj bi potekal od leta 2023 do leta 2027. Do 40 znanstvenih novinarjev bo imelo možnost, da v raziskovalnih skupinah preživijo od 3 do 5 mesecev ter se učijo in delajo pri projektih poglobljenega poročanja. Projekt bo novinarjem pomagal pri vključevanju v raziskovalno okolje ter interakciji z znanstveniki in raziskovalci.
V programu bodo lahko sodelovali raziskovalni centri in univerze, ki izvajajo pionirske raziskave na katerem koli področju znanja.
»Za učinkovito komuniciranje o raziskavah in boju proti dezinformacijam potrebujemo predane novinarje in strokovnjake. To pobudo pozdravljam, saj več kot se naučimo o koristih znanosti, močnejše so vezi med državljani in raziskovalci. Prepričana sem, da so te povezave ključno gonilo za prihodnost znanosti, in veseli me, da novinarji prispevajo k temu cilju,« je pojasnila evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Marija Gabriel.
Poleg glavnega cilja spodbujanja neodvisnega znanstvenega novinarstva bo projekt prispeval h krepitvi zaupanja javnosti v znanost ter k boju proti dezinformacijam in izboljšanju odpornosti nanje.
Konzorcij sestavljajo Center za etiko v znanosti in novinarstvu (Italija), Univerza NOVA v Lizboni (Portugalska), Univerza Pompeu Fabri (Španija) in Enspire Science (Izrael), ki je koordinator projekta.
Več:
Več informacij
- Datum objave
- 13. april 2023
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji