»Ko pride do nesreč, kriz in konfliktov, so humanitarni delavci med prvimi na terenu in zagotavljajo nujno pomoč prizadetim. To nesebično poslansko pomagati najranljivejšim in jim tudi prinašati upanje je treba spoštovati in zaščititi.
Vendar ne smemo pozabiti na veliko nevarnost, s katero se soočajo humanitarni delavci, saj opravljajo svoje naloge na vojnih območjih in v okoljih, kjer njihova lastna varnost ni zagotovljena. Leto 2023 je bilo žal najsmrtonosnejše leto za humanitarne delavce, leto 2024 pa bo verjetno sledilo istemu grozljivemu trendu.«
Ob tem sta poudarila, da je svetovni dan humanitarnih dejavnosti opomnik, da zaščita humanitarnih delavcev ni le pravica, temveč tudi pravna obveznost v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom.
EU je vzpostavila pobudo za zaščito humanitarnih delavcev, da bi s pravno pomočjo in hitrimi finančnimi nepovratnimi sredstvi pomagala lokalnim humanitarnim delavcem, ki so bili žrtve napadov ali drugih incidentov med opravljanjem dolžnosti. Prvi tovrstni mehanizem je od februarja letos humanitarnim delavcem razdelil 25 nepovratnih sredstev v vrednosti več kot 240.000 evrov.
Več informacij
- Datum objave
- 19. avgust 2024
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji