V EU je vsako leto več kot 7 000 žrtev trgovine z ljudmi. Ta številka je po vsej verjetnosti še precej višja, saj se številnih žrtev ne odkrije. Letna škoda trgovine z ljudmi v EU znaša 2,7 milijarde EUR. Žrtve so večinoma ženske in dekleta, vendar se povečuje tudi delež moških, zlasti zaradi izkoriščanja delovne sile.
Oblike izkoriščanja so se v zadnjih letih razvile, pri čemer narašča spletna razsežnost kaznivih dejanj. Potrebni so novi ukrepi na ravni EU, saj trgovci z ljudmi izkoriščajo priložnosti za novačenje, nadzor, prevoz in izkoriščanje žrtev ter preusmerjanje dobička in doseganje uporabnikov v EU in zunaj nje.
Posodobljena pravila bodo organom kazenskega pregona in pravosodnim organom dala na voljo učinkovitejša orodja za preiskovanje in pregon novih oblik izkoriščanja. Na primer tako, da bodo jasno opredelila, da je zavestna uporaba storitev, ki jih opravljajo žrtve trgovine z ljudmi, kaznivo dejanje. Predlog Komisije določa obvezne sankcije za kazniva dejanja trgovine z ljudmi tudi za podjetja in ne le posameznike. Cilj predloga je tudi izboljšati postopke za zgodnje odkrivanje žrtev in podporo žrtvam v državah članicah, zlasti z vzpostavitvijo evropskega mehanizma za napotitev.
Več:
- Celotno sporočilo
- Vprašanja in odgovori: Nova pravila za boj proti trgovini z ljudmi
- Informativni pregled
- Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o preprečevanju trgovine z ljudmi in boju proti njej ter zaščiti njenih žrtev
- Poročilo o napredku, doseženem v boju proti trgovini z ljudmi (četrto poročilo)
- Spletna stran o boju proti trgovini z ljudmi
Več informacij
- Datum objave
- 19. december 2022
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji