Nova pravila bodo zagotovila, da bodo lahko osebe, ki delajo prek digitalnih platform dela, uživale pravice iz dela in socialne ugodnosti, do katerih so upravičene. Poleg tega bodo deležne tudi dodatne zaščite, povezane z algoritmičnim upravljanjem (tj. avtomatiziranimi sistemi, ki podpirajo ali nadomeščajo vodstvene funkcije pri delu).
Komisija je v okviru današnjega svežnja predlagala sporočilo o pristopu in ukrepih EU na področju platformnega dela, predlog direktive o izboljšanju delovnih pogojev pri platformnem delu ter osnutek smernic, ki pojasnjujejo uporabo konkurenčnega prava EU.
Prav danes Komisija začenja javno posvetovanje o osnutku smernic o uporabi konkurenčnega prava EU za kolektivne pogodbe samozaposlenih oseb brez zaposlenih, tj. oseb, ki v celoti delajo samostojno in ne zaposlujejo drugih. Te smernice naj bi dale pravno varnost in zagotovile, da konkurenčno pravo EU ne bo oviralo prizadevanj nekaterih samozaposlenih oseb brez zaposlenih, da kolektivno izboljšajo svoje delovne pogoje.
»Predlog Komisije določa jasna merila za ugotavljanje, ali je platforma delodajalec. Če je, so njeni delavci upravičeni do določene socialne zaščite in pravic iz dela,« je povedal komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit.
Več:
- Celotno sporočilo
- Vprašanja in odgovori: Izboljšanje delovnih pogojev pri platformnem delu
- Informativni pregled: Izboljšanje delovnih pogojev pri platformnem delu
- Sporočilo za medije: Osnutek smernic o uporabi konkurenčnega prava EU
- Vprašanja in odgovori: Osnutek smernic o uporabi konkurenčnega prava EU
- Predlog direktive o izboljšanju delovnih pogojev pri platformnem delu
- Sporočilo Boljši delovni pogoji za močnejšo socialno Evropo: izkoriščanje vseh prednosti digitalizacije za prihodnost dela
- Osnutek smernic o uporabi konkurenčnega prava EU za samozaposlene osebe v šibkem položaju, ki ne zaposlujejo drugi
Več informacij
- Datum objave
- 9. december 2021
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji