- jezik | jezikovne spretnosti in znanja | večjezičnost
- sreda, 20. september 2023, 09.00 - petek, 22. september 2023, 15.30 (CEST)
- Ljubljana, Slovenija
Praktične informacije
- Kdaj
- sreda, 20. september 2023, 09.00 - petek, 22. september 2023, 15.30 (CEST)
- Kje
- Hiša EUDunajska 20, 1000 Ljubljana, Slovenija
- Jeziki
- slovenščina
Opis

Ob evropskem dnevu jezikov 26. septembra smo tudi letos pripravili aktivnosti, namenjene predvsem mladim in učiteljem tujih jezikov.
1. Osrednja prireditev bo v sredo, 20. septembra, v Hiši EU v Ljubljani (Dunajska 20).
Na dogodku, pripravljenem v sodelovanju z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in Zavodom RS za šolstvo, boste lahko prisluhnili najnovejšim ugotovitvam o pouku tujih jezikov v šoli v Evropi, odkrivali zanimivosti in lepote tolmaškega poklica, preverili, kdo zmaguje v spopadu med človeško in umetno inteligenco, zaploskali dobitnikom priznanja ZRSŠ šolam in učiteljem za odlične prispevke v okviru pedagoškega foruma ter spoznali izviren nacionalni projekt za srednješolce, ki je ustvarjen za ustvarjalnost. Tudi letos vas čaka nepozabna delavnica, tokrat po sledeh latinščine v slovenščini, začinjena z izdatno mero čarobnosti.
Udeležba na dogodku je brezplačna, možna pa je le s predhodno prijavo do zasedbe mest. Prijavite se lahko tukaj.
Za podrobnosti o programu kliknite to povezavo.
2. Za osnovnošolce, srednješolce in tudi splošno javnost bomo v Ljubljani v petek, 22. septembra, v sodelovanju z Mestno zvezo tabornikov Ljubljana pripravili tekmovanje »Jezikovna fotoorientacija«.
S pomočjo fotografij, zanimivih jezikovnih izzivov in namigov boste iskali različne ljubljanske kotičke ter spoznali razvoj prometa v Ljubljani in njegovo trajnostno naravnano prihodnost v Evropski uniji. Jezikovna pot vas bo popeljala ob Ljubljanici, naleteli boste na stare lokomotive, morda srečali tudi kakšnega Kavalirja in še mnogo več.
Tekmovali boste v različnih starostnih skupinah. Trasa je dolga dobrih 6 kilometrov, kar pomeni okoli 1 uro in 20 minut hoje, dodatnih 40 minut pa si rezervirajte še za opravljanje nalog. Najboljše ekipe bodo prejele diplome in zanimive praktične nagrade.
Po koncu tekmovanja vas čaka tudi voden ogled multimedijskega centra Doživi Evropo, kjer boste s pomočjo interaktivnih naprav spoznali, kako deluje EU in kako odločitve, sprejete na evropski ravni, vplivajo na vsakdanje življenje evropskih državljanov.
Štart skupin bo pred Hišo Evropske unije na Dunajski cesti 20 med 10.00 in 15.30 (na 5/10 min) po predhodnem dogovoru. Dogodek je brezplačen, prijave sprejemamo do petka, 15. septembra, na info@hisaeu.si(Zadeva: Prijava na Jezikovno fotoorientacijo). Pri prijavi zapišite tudi želeno uro štarta in kontaktno osebo.
Podrobnejša navodila prejmete po prijavi. Za dodatne informacije se prosim obrnite na info@hisaeu.si ali na 01 252 88 43.
***
O EVROPSKEM DNEVU JEZIKOV
Vsako leto 26. septembra po vsej Evropi praznujemo evropski dan jezikov, ki ga je Svet Evrope prvič razglasil v evropskem letu jezikov leta 2001. Ta dan je namenjen osveščanju javnosti o bogati kulturni in jezikovni različnosti v Evropi ter o pomenu učenja jezikov za utrjevanje evropskih načel strpnosti in medsebojnega razumevanja. Cilj pobude je tudi spodbujanje učenja jezikov in vseživljenjskega učenja. Znanje jezikov odpira vrata v študijsko in poklicno mobilnost, širi obzorja in ruši kulturne stereotipe. Evropska unija ima 27 držav članic, 24 uradnih jezikov, med katerimi je od leta 2004 tudi slovenščina, in tri pisave. Poleg tega se v EU govori več kot 60 regionalnih in manjšinskih jezikov, migracijski tokovi pa še dodatno prispevajo k široki paleti jezikov v Evropi.
Evropski dan jezikov želi posebej opozoriti na manj razširjene jezike, ki se jih ljudje redkeje učijo, in na pomen varovanja ogroženih jezikov. Varstvo pogosto ogroženih regionalnih in manjšinskih jezikov zagotavljata dve pomembni mednarodni listini Sveta Evrope: Evropska listina o regionalnih ali manjšinskih jezikih in Okvirna konvencija za varstvo narodnih manjših, ki spodbujata tudi ohranitev in razvoj evropskega kulturnega bogastva in tradicij.
Večjezičnost je eno od temeljnih načel Evropske unije, zapisano v prvi uredbi Sveta iz leta 1958 in vključeno v Listino EU o temeljnih pravicah. Evropska komisija s svojo jezikovno politiko spodbuja večjezičnost in se zavzema za to, da bi vsak državljan EU poleg maternega znal vsaj dva tuja jezika.