Tako meni tudi 76 % Slovencev, pri čemer obstajajo razlike glede na politično usmerjenost: med tistimi leve politične usmeritve jih tako meni 83 %, med tistimi desne politične usmeritve pa 69 %.
Velika večina (83 %) Slovencev ocenjuje, da podnebne spremembe vplivajo na njihovo vsakdanje življenje (kar je 3 odstotne točke več kot lani in več kot evropsko povprečje, ki znaša 77 %).
79 % prebivalcev Slovenije (75 % vprašanih na ravni EU27) meni, da jih podnebna kriza skrbi bolj kot vlado, zato ne verjamejo ravno, da bo Slovenija sposobna izvesti ambiciozni zeleni prehod. Samo 32 % jih meni, da bo Sloveniji uspelo drastično zmanjšati emisije ogljika do leta 2050, kot je bilo obljubljeno v Pariškem sporazumu. Da bo njihovi državi uspelo zmanjšati emisije ogljika do leta 2050, meni 42 % vprašanih na ravni EU27.
Pri vprašanju o tem, na kateri vir energije bi se morala njihova država najbolj opreti v boju proti globalnemu segrevanju, večina (70 %) prebivalcev Slovenije daje prednost obnovljivim virom energije (kar je 7 odstotnih točk več kot evropsko povprečje, ki znaša 63 %). Podpora obnovljivim virom energije v Sloveniji je izrazitejša pri starejših od 64 let (76 %), pri mlajših od 30 let pa je za 8 % točk manjša (68 %).
Slovenci na splošno nekoliko bolj podpirajo jedrsko energijo kot drugi Evropejci (14 % v primerjavi z 12 %), a razlike med spoloma so precejšnje: moški (23 %) so veliko bolj naklonjeni jedrski energiji kot ženske (5 %).
Več:
Več informacij
- Datum objave
- 10. november 2021
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji