Direktiva vzpostavlja okvir za ustreznost zakonsko določenih minimalnih plač, ki spodbuja kolektivna pogajanja pri njihovem določanju in v EU izboljšuje učinkovit dostop delavcev in delavk do zaščite, ki jim jo zagotavlja minimalna plača. Predlog upošteva tradicije in pristojnosti držav članic ter avtonomijo socialnih partnerjev. Od držav članic ne zahteva uvedbe zakonsko določene minimalne plače niti ne določa enotne ravni minimalne plače za vso EU.
Države članice z zakonsko določenimi minimalnimi plačami bodo morale vzpostaviti trden okvir za določanje in posodabljanje zakonsko določenih minimalnih plač. Ta med drugim vključuje jasna merila za določanje minimalne plače, uporabo indikativnih referenčnih vrednosti za oceno ustreznosti minimalne plače, redne posodobitve minimalnih plač in ustanovitev posvetovalnih teles z udeležbo socialnih partnerjev. Direktiva poleg tega v vseh državah članicah podpira kolektivna pogajanja o plačah. Za boljšo zaščito delavcev, ki jo zagotavlja minimalna plača, pa bodo morale države članice zbirati podatke o pokritosti z minimalno plačo in njeni ustreznosti ter zagotoviti, da imajo delavci dostop do reševanja sporov in pravico do pravnega varstva.
Uvedbo pravnega instrumenta za zagotavljanje pravične minimalne plače je predsednica Komisije Ursula von der Leyen napovedala na začetku svojega mandata.
Več:
- Celotno sporočilo
- Predlog Komisije za direktivo EU o ustreznih minimalnih plačah v EU
- Sporočilo za medije: Napredek socialnega tržnega gospodarstva EU: ustrezne minimalne plače za delavce v vseh državah članicah
- Vprašanja in odgovori: Ustrezne minimalne plače
- Informativni pregled: Ustrezne minimalne plače
Več informacij
- Datum objave
- 7. junij 2022
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji