Na konferenci ZN o podnebnih spremembah COP27 v Šarm el Šejku v Egiptu, ki se je končala včeraj, je Evropska komisija pokazala ambicijo in prožnost za ohranitev ciljev Pariškega sporazuma ter omejitev globalnega segrevanja na 1,5 °C. Pripomogla je tudi k ureditvi financiranja za pomoč ranljivim skupnostim pri soočanju z izgubo in škodo zaradi podnebnih sprememb.
Po besedah predsednice Komisije Ursule von der Leyen je konferenca COP27 potrdila, da svet ne bo nazadoval pri izvajanju Pariškega sporazuma, storjen pa je bil tudi pomemben korak k podnebni pravičnosti.
Za blažitev podnebnih sprememb so se pogodbenice dogovorile, da je treba za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 °C hitro, temeljito in trajno zmanjšati svetovne emisije toplogrednih plinov – do leta 2030 bi jih morali zmanjšati za 43 % glede na raven iz leta 2019. Poudarile so tudi, da lahko to v tem kritičnem desetletju dosežemo le s pospešenim ukrepanjem. Ponovile so poziv Glasgowskega podnebnega pakta, naj se nacionalno določeni prispevki do konca leta 2023 po potrebi posodobijo za uskladitev s temperaturnim ciljem iz Pariškega sporazuma.
Za pomoč državam v razvoju, ki so še posebej izpostavljene škodljivim učinkom podnebnih sprememb, bo vzpostavljen nov način financiranja, ki vključuje nov sklad s poudarkom na odpravljanj izgub in škode.
Več:
- Celotno sporočilo
- Izjava predsednice Ursule von der Leyen o izidu konference COP27
- Izjava izvršnega podpredsednika za evropski zeleni dogovor Fransa Timmermansa na zaključnem plenarnem zasedanju
- Vprašanja in odgovori o vlogi EU na konferenci COP27
- EU na konferenci COP27 – program spremljevalnih dogodkov
- Informativni pregled o prispevku Ekipe Evropa k podnebnemu financiranju
Več informacij
- Datum objave
- 21. november 2022
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji