Podrobnosti in strategija za te naložbe so določene v sporazumu o partnerstvu med Slovenijo in Evropsko komisijo, ki je bil sprejet danes.
Sredstva EU bodo namenjena uravnoteženemu razvoju regij v državi. Podprla bodo namreč inovacije in konkurenčnost, omogočila digitalno preobrazbo gospodarstva, zagotovila naložbe v socialno vključenost, spretnosti in znanja ter zaposlovanje in prispevala k doseganju ciljev Slovenije na področju podnebja in biotske raznovrstnosti.
Evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira je dejala: »S temi naložbami kohezijske politike lahko Slovenija nadaljuje svoj trajnostni gospodarski razvoj in premaga izzive na področju inovacij in konkurenčnosti. Vesela sem, da bo velik del sredstev vložen v razvoj digitalnega gospodarstva in boj proti podnebnim spremembam. Tako se bo izboljšal življenjski standard in zagotovilo, da nihče ne bo ostal prezrt.«
Evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit je dodal: »Pozdravljam cilj Slovenije, da bo vlagala v dolgotrajno oskrbo in zdravstveno varstvo. Komisija je prejšnji teden predstavila evropsko strategijo oskrbe, ki poudarja pomen prenove naših sistemov oskrbe, da bi bili dostopni, cenovno ugodni in kakovostni. Prav tako je zelo spodbudno, da se bo Slovenija še naprej osredotočala na zaposlovanje, vseživljenjsko učenje in zmanjševanje revščine, kar odraža tri glavne cilje akcijskega načrta za evropski steber socialnih pravic.«
Evropski komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius pa je povedal: »Modro gospodarstvo Evrope ustvarja oprijemljive priložnosti za obalne skupnosti in ima ključno vlogo pri razogljičenju našega gospodarstva. Ta sporazum o partnerstvu bo Sloveniji pomagal pri nadaljnji izgradnji nizkoogljičnega, odpornega, trajnostnega in inovativnega sektorja ribištva in akvakulture ter podprl zeleni in digitalni prehod modrega gospodarstva v Sloveniji. Sklad bo prispeval tudi k trajnostni rabi in varstvu morskih virov in biotske raznovrstnosti v korist ljudi, narave in gospodarstva.«
Sporazumi o partnerstvu se osredotočajo na prednostne naloge EU ter opredeljujejo prednostne strategije in naložbe, ki jih določi vsaka država članica. Predstavljajo seznam nacionalnih in regionalnih programov za izvajanje naložb na terenu, prilagojenih potrebam države, vključujejo pa tudi okvirno letno dodelitev finančnih sredstev za vsak program.
Več:
- Celotno sporočilo
- Dolgoročni proračun EU za obdobje 2021–2027 in instrument NextGenerationEU
- Vprašanja in odgovori o zakonodajnem svežnju EU za kohezijsko politiko za obdobje 2021–2027
- Razčlenitev dodeljenih kohezijskih sredstev po državah članicah
- Sporazumi o partnerstvu za obdobje 2021–2027
- Platforma odprtih podatkov o koheziji
- Kohesio
Več informacij
- Datum objave
- 12. september 2022
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji