Pobuda obnavlja našo trdno zavezanost socialnemu dialogu kot temelju socialnega tržnega gospodarstva EU in njene konkurenčnosti. Omogoča prilagoditev socialnega dialoga spreminjajočemu se svetu dela in novim trendom na trgu dela ob prehodu na digitalno in podnebno nevtralno gospodarstvo ter pojavu novih oblik zaposlitve.
Pogajanja med organizacijami, ki zastopajo delodajalce in delavce (socialni partnerji), v okviru socialnega dialoga in kolektivnih pogajanj prispevajo k izboljšanju življenjskih razmer in delovnih pogojev, kot so na primer plačilo, delovni čas, letni dopust, starševski dopust, usposabljanje ter ukrepi za zdravje in varnost. Imajo tudi ključno vlogo pri prilagajanju spreminjajočim se gospodarskim in socialnim razmeram ter doseganju večje produktivnosti, kar je nujno za povečanje konkurenčnosti evropskih podjetij. Vse to prispeva k socialni pravičnosti in demokraciji na delovnem mestu ter krepitvi blaginje in odpornosti Evrope.
Več:
- Celotno sporočilo
- Predlog priporočila Sveta o krepitvi socialnega dialoga v Evropski uniji
- Sporočilo o krepitvi socialnega dialoga v Evropski uniji – izkoriščanje njegovega celotnega potenciala za upravljanje prehodov
- Vprašanja in odgovori: krepitev socialnega dialoga
- 2023 – evropsko leto spretnosti
Več informacij
- Datum objave
- 25. januar 2023
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji