To je v skladu z ugotovitvami podobne ankete, objavljene leta 2021, ki kaže, da je steber socialnih pravic v Evropi še vedno pomemben.
Poleg tega je 60 % anketirancev seznanjenih z vsaj eno nedavno ključno pobudo EU za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer. To med drugim vključuje direktivo o zagotavljanju ustreznih minimalnih plač, direktivo o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja za zaposlene starše in oskrbovalce ali Evropski socialni sklad +, ki državam članicam pomaga pri vlaganju v ljudi, na primer s financiranjem programov usposabljanja in projektov za boj proti socialni izključenosti.
Ključni elementi socialnega in gospodarskega razvoja EU so po mnenju anketirancev življenjski standard (45 %), pošteni delovni pogoji (44 %) in dostop do kakovostnega zdravstvenega varstva (44 %).
Med konkretnimi ukrepi za pripravo na prihodnost Evrope anketiranci želijo videti pobude za izboljšanje zdravstvenega varstva (38 %), plač (34 %) ter starostnih dohodkov in pokojnin (30 %). Poleg tega jih 74 % meni, da bi morala EU spodbujati boljše delovne pogoje in socialne standarde v tretjih državah, s katerimi deluje, čeprav to pomeni rahlo zvišanje cen za evropske državljane.
Več:
Več informacij
- Datum objave
- 12. april 2024
- Avtor
- Predstavništvo v Sloveniji